Skip to Content

Logenius.pl

Transport/Motoryzacja/Spedycja

Jak właściwie transportować żwir?

Jak właściwie transportować żwir?

Be First!
by Październik 12, 2016 Transport

Żwir to obok piasku jeden z bardziej popularnych materiałów budowlanych. Dlatego też przewozi się dość spore ilości tego materiału, bardzo często na znaczne odległości. Usługa transportowa musi być jednak wykonana odpowiednio, aby klient otrzymał zamówiony materiał na czas i aby w czasie jej wykonywania nie wystąpiły żadne dodatkowe problemy.

Czym transportuje się żwir?

Podobnie jak większość materiałów budowlanych, zaliczanych do tak zwanych sypkich, czyli piach lub ziemia, żwir najczęściej transportuje się luzem. Wykorzystuje się do tego samochody o większym załadunku, często nawet kilkudziesięciu ton. Pomimo możliwości wykorzystania do transportu także pociągów, wciąż jednak przewóz samochodami tego typu materiałów pozostaje najpopularniejszy. Przemawia za tym stosunkowo niska cena tego typu usługi jak również szybkość ich wykonania i możliwość dowiezienia materiału w dowolne, wskazane przez klienta miejsce. W związku z tym, iż z dróg korzysta obecnie bardzo wiele samochodów, firmy realizujące tego typu usługi muszą zadbać o jak największe bezpieczeństwo podczas transportu.

Jak przygotować samochód do transportu?

Ciężarówki, którymi realizowana jest usługa transportu żwiru czy podobnych materiałów, powinny przede wszystkim być w stu procentach sprawne. Poza tym powinny to być ciężarówki spełniające obowiązujące standardy, również jak mowa o ich wielkościach. Tak zwane pojazdy nienormatywne, które czasem widywać można na drogach, powinny posiadać pozwolenie na ich poruszanie się po drogach. Samochody powinny mieć sprawne światła, dodatkowo także przepisy drogowe wskazują, iż numery rejestracyjne samochodów poruszających się po drogach, bez względu na ich rodzaj, powinny być widoczne. W większych samochodach, takich jak właśnie ciężarówki bywa to problematyczne, często więc właściciele nanoszą numer rejestracyjny auta dużymi literami na burtę ładunkową. Oczywiście niezbędne jest także ubezpieczenie OC pojazdu jak również kierowca w uprawnieniami do kierowania nim.

Transport a przepisy

Przepisy klasyfikują żwir do tak zwanych materiałów sypkich, co spowodowane jest przede wszystkim jego strukturą. Dlatego też konieczne jest właściwe jego zabezpieczenie, szczególnie przed tym, aby nie osuwał się z przestrzeni ładunkowej jak również nie był wywiewany przez wiatr. Wprawdzie żwir jest znacznie cięższy od piasku, jednak zawiera mniejsze drobinki, które podczas silniejszych podmuchów wiatru mogą być wywiewane. Nie powinno się więc przewozić żwiru w ilości znacznie wykraczającej poza obrys przestrzeni ładunkowej. Oczywiście niedozwolone jest także transportowanie ilości znacznie przekraczającej dopuszczalną ładowność ciężarówki. Można zabezpieczyć ładunek poprzez przykrycie plandeką, co zapobiega jego wywiewaniu. Ponadto konieczne jest właściwe jego rozmieszczenie. Jeżeli bowiem nie będzie równo rozłożony na przestrzeni ładunkowej, może przyczyniać się do utraty stabilności samochodu. To jest przede wszystkim niebezpieczne, ale może także przyczyniać się do uszkodzeń auta.

Previous
Next

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*